Zbuduj swoją siłę i określ mocne strony
Co to są mocne strony?
Niektórzy mają kilka mocnych stron, inni jedną, ale bardzo wyraźną. Jedni mają od urodzenia, inni muszą je w sobie wypracować. W każdym przypadku jednak jest coś, co wyróżnia nas na tle innych, coś, co przychodzi nam z łatwością i sprawia, że jesteśmy zauważani.
Mówi się, że jesteśmy dobrzy w tym, co lubimy, co staje się naszym hobby. Każdy może mieć jednak inne podejście do tego samego zagadnienia. Trzy osoby, deklarujące, że pasjonują się samochodami, mogą myśleć o czymś innym. I tak pierwszą fascynować będzie ich naprawianie, drugą kolekcjonowanie rzadkich okazów, a trzecią organizowanie samochodowych wyścigów.
Czasem również to, co jednym wydaje się wadą, innym jawi się jako niezwykła zaleta. Powiedzmy, że szefa A denerwuje, iż Ania ciągle skacze z tematu na temat, nie potrafi usiedzieć na miejscu i ciągle szuka nowych wyzwań. Szef B marzy o takim pracowniku. Potrzebuje kogoś, kto potrafi szybko wychwycić najważniejsze tematy i poskładać je w interesującą firmę całość.
Jak ustalić w czym jesteśmy najlepsi?
Dowiedzenie się tego, w czym z całą pewnością jesteśmy dobrzy, a często nawet dużo lepsi, niż przeciętny Kowalski, to praca istnie detektywistyczna. Przydadzą się nam zatem opinie bliższych i dalszych znajomych. Cenne okażą się też zasłyszane komentarze nauczycieli, żarty kolegów i sąsiadów, i w końcu nasza osobista ocena. Musimy jedynie odrzucić fałszywą skromność i zdobyć się na szczerość w obliczu samego, czy samej siebie. Ustalenie mocnych stron jest naprawdę ważne. Nie tylko w odniesieniu do życia zawodowego, ale i osobistego rozwoju.
Aby dokonać tej szczerej rozmowy z „własnym ja”, możemy posłużyć się pytaniami pomocniczymi. Rzetelne odpowiedzi doprowadzą nas często do zaskakujących wniosków. Nieprzypadkowo w każdej rozmowie kwalifikacyjnej pojawia się przynajmniej jedno z nich.
- Dzięki jakim umiejętnościom udaje Ci się przetrwać kryzysowe sytuacje?
- Co wzmacnia Twoją pewność siebie?
- Co w szkole wyróżniało Cię na tle klasy?
- W czym zdarza Ci się najczęściej wyręczać innych?
- Czy jest coś, co lubisz robić, a czego większość Twoich znajomych unika?
- Na jaki temat czytasz najchętniej, jeśli nie jest to literatura?
- W jakim obszarze najtrudniej Cię zniechęcić?
- Co robisz szybciej od innych?
- Czy jest coś niezmiennego w Twoim podejściu do wykonywanych czynności, nieważne czy w pracy, czy w domu?
Należy pamiętać, że jako dzieci często intuicyjnie wybieramy to, w czym się sprawdzamy. Przypomnij więc sobie, czy podczas organizowania pikniku wolałeś poinformować o nim znajomych, czy raczej przygotować coś do jedzenia, a może zadbać o oprawę muzyczną?
Warto też nauczyć się rozróżniać mocne strony charakteru od tych zawodowych. Możesz powiedzieć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, że za mocną stronę swojej osobowości uznajesz upór. Ale jeśli opowiesz o tym pod kątem pracy w zespole, nie zostanie to uznane za Twój plus. Ważne więc, by wiedzieć, w jaki sposób przedstawić swoje zalety.
Co ze słabymi stronami?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często pada pytanie o mocne strony, jednak równie często rekruter może zapytać o strony słabe, czy nasze wady. Czy najlepiej wtedy odpowiedzieć, że takich nie mamy? Wręcz przeciwnie. Takie postawienie sprawy wyda się bowiem nierealistyczne i nieprawdziwe. Nie popadajmy jednak w drugą skrajność. Nie wypadniemy dobrze, jeśli z trudem podamy jedną mocną stronę, a zaraz potem bez zająknięcia wyrecytujemy pięć największych wad.
Najlepiej tak opowiedzieć o naszych wadach, by w ten sposób pokazać swoje mocne strony. Na przykład możesz powiedzieć, że słabo wypadałeś podczas wystąpień publicznych, ale to zmotywowało Cię do zapisania się na kurs i od tamtej pory praktycznie nie masz z tym problemu. Można także wspomnieć o wadzie, która nie będzie miała wpływu na pracę, o którą się ubiegasz. Aplikując na stanowisko informatyka, możesz powiedzieć, że nie lubisz głośnych eventów, a tłumy wzbudzają Twój dyskomfort.
Odkrycie tego, co śmiało możemy nazwać swoim talentem warte jest czasu, jaki trzeba na to poświęcić. Dobre strony, o których opowiadamy pracodawcy, warto poprzeć konkretnymi przykładami. Bardzo ważne jest jednak to, aby niczego nie wymyślać, nie konfabulować i nie kłamać. Z całą pewnością nie musisz tego robić, ponieważ w każdym z nas drzemie potencjał, nawet, jeśli początkowo ukryty.
Zajrzyj do poniższych linków – mogą okazać się pomocne.
Webinar autorski [kliknij w link] „Poczuj swoją siłę. Sposoby na poznanie siebie”
Ćwiczenie [kliknij w link] „Zamień słabe strony w mocne”
Darmowy test online [kliknij w link] Test 16Personalities