Jak skutecznie szukać pracy – moc planu działania
Wielu niepełnosprawnych już pracuje. Osoby z niepełnosprawnością mają prawo do spełniania się również w życiu zawodowym. Muszą jednak na ogół włożyć w to więcej wysiłku. Dlatego warto wszystko rozsądnie zaplanować.
O czym pomyśleć już na wstępie?
Decydując się na szukanie pracy warto nastawić się na to, że odbywać się to będzie wszystkimi możliwymi sposobami i to równolegle. Już na początku trzeba sobie również powiedzieć, że może to okazać się żmudne, męczące i chwilami zniechęcające. A jednak należy sobie uświadomić, że już przez samo szukanie zatrudnienia nabywamy dużo umiejętności, które będziemy mogli wykorzystać w pracy. Dla osób z niepełnosprawnością bardzo często Internet jest najłatwiejszym i najskuteczniejszym narzędziem poszukiwania zatrudnienia. Dlatego w artykule tym skupimy się głównie na tym, co można znaleźć w sieci i jak wykorzystać jej potencjał.
Aby wszystko przebiegło naprawdę efektywnie i zakończyło się sukcesem, można, i z całą pewnością warto, już na początku, stworzyć plan. O czym warto pomyśleć przy jego konstruowaniu?
Traktuj szukanie pracy, jak samą pracę, toteż przeznacz na to ok. 8 godzin dziennie. Jeśli nie dysponujesz taką ilością czasu, ustal inny limit godzinowy, ale przestrzegaj go każdego dnia, ważna jest regularność. Co zatem powinno znaleźć się na planie szukania pracy?
- Opisz, jaka praca interesuje Cię najbardziej. Jaka branża, jaka wielkość firmy, praca indywidualna czy zespołowa, praca na etat czy własna działalność gospodarcza, jakie cele zawodowe sobie stawiasz itd.
- Lista potencjalnych źródeł ofert pracy – znajdą się na niej wyszukane portale internetowe oferujące konkretne stanowiska, gazety, dane najbliższego Urzędu Pracy, znajomi, których możemy zapytać o nabór w ich firmie, znajomi rekruterzy, organizacje pozarządowe oferujące pomoc w poszukiwaniu pracy, w tym często osobom z niepełnosprawnością, pobliskie agencje pośrednictwa pracy, dane biura karier swojej uczelni, odbywające się wkrótce targi pracy.
- Sporządź listę swoich mocnych stron i umiejętności. Pozwoli Ci to szybko wychwycić te z nich, które potrzebne będą do konkretnej aplikacji. Staraj się być uczciwy i nie zaniżaj swoich możliwości. Jeśli nie jesteś pewien, co możesz uznać za swój plus zapytaj znajomych, rodzinę, albo umów się na sesję z doradcą zawodowym czy trenerem kariery.
- Notuj, na jakie oferty złożyłeś już swoje CV lub zbieraj wysłane e-maile. W ten sposób będziesz mieć możliwość skontaktowania się z firmą po pewnym czasie w celu upewnienia się czy dokumenty dotarły, a także unikniesz błędu kilkukrotnego wysyłania aplikacji do tej samej firmy.
- Włącz powiadomienia o konkretnie interesujących Cię ofertach pracy na portalach, które oferują taką możliwość i regularnie je sprawdzaj.
Z planem w dłoni każdy czuje się pewniej, a poczucie pewności siebie, oczywiście nie przesadzone, również bardzo pomaga podczas szukania swojego miejsca na rynku pracy.
Dokumenty aplikacyjne – podstawowe wskazówki
Dokumenty aplikacyjne, to Twoja wizytówka, Twoja pierwsza i być może jedyna szansa na otrzymanie pracy, o jakiej marzysz. Dlatego warto poświęcić im wystarczająco dużo czasu. Ważne, by wysłane przez Ciebie CV było adekwatne do proponowanego stanowiska. Podkreślaj te umiejętności, które mogą zainteresować akurat tego pracodawcę, o zupełnie niezwiązanych z ofertą nie musisz pisać wcale. Pamiętaj, im krótsze CV, tym większa szansa, że rekruter przeczyta je w całości. Zamieszczaj tylko najważniejsze informację i rób to zwięźle, ale profesjonalnie.
Zanim zapoznasz się z obowiązującymi wzorami CV czy listu motywacyjnego, zanim usiądziesz i zastanowisz się, co warto w nich umieścić, uświadom sobie jedną bardzo ważną rzecz. Każde, nawet najzmyślniej napisane curriculum vitae mogą zepsuć błędy składniowe, literówki czy błędy ortograficzne. Jeśli szukasz czegoś, co pomoże Ci upewnić się, że żadnego tego typu błędu nie ma w Twojej aplikacji, sięgnij po narzędzie LanguageTool.
Jeśli nie orientujesz się w obecnych trendach, co do wyglądu i zawartości życiorysu, skorzystaj z licznych kreatorów, z pośród których warto polecić InterviewMe. Dobrze przygotowane dokumenty najlepiej wysyłać w formacie PDF. Tylko wtedy mamy pewność, że otworzą się one na każdym komputerze, a ich zawartość nie ulegnie zmianie.
Coraz częściej oprócz standardowych dokumentów aplikacyjnych, szukający pracy załączają swoje wirtualne wizytówki. Mogą to być osobiste blogi, strony internetowe przez nich tworzone i prowadzone, portfolia czy internetowe wizytówki. Jeśli uważasz się za osobę kreatywną i myślisz, że Twojego pracodawcę może zainteresować takie urozmaicenie, stwórz swój profil na portalu about.me.
Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej sprawdź ile zarabiają osoby na stanowiskach podobnych do tego, o które się starasz. Pomoże Ci w tym internetowa porównywarka płac, a do najpopularniejszych należą:
- https://wynagrodzenia.pl/
- https://raportplacowy.pl/
- https://zarobki.pracuj.pl/
- https://antal.pl › Trendy › Raporty rynku pracy
- https://porady.pracuj.pl/porownywarka-zarobkow/
Serwisy społecznościowe i portale ogłoszeniowe
Jednym z najbardziej związanych z życiem zawodowym serwisów społecznościowych jest Goldenline. Oprócz wyszukiwarki ofert pracy, użytkownik może sprawdzić opinie na temat danego pracodawcy, przeczytać raporty dotyczące aktualnych pułapów płac, a co być może najważniejsze tworzyć siatkę kontaktów zawodowych.
Podobną popularnością cieszy się portal LinkedIn. Tam również można wyszukać interesujące ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy, a niektóre z nich zamieszczane są tylko tam i nigdzie indziej. Rozbudowany kreator profilowy pozwala utworzyć wirtualny obraz naszej osoby i dokonań dotyczących zatrudnienia czy nabytych umiejętności.
Jeśli zaś chodzi o strony stworzone z myślą o poszukujących pracy i pracodawcach rekrutujących odpowiednie osoby na proponowane stanowiska trudno nie wspomnieć w tym miejscu o pracuj.pl. Oprócz oczywistej wyszukiwarki ofert pracy, portal ten proponuje bardzo rozbudowany dział porad dotyczących rynku pracy, przekwalifikowania się czy praw pracownika. Nie zapomniano tam również o osobach z niepełnosprawnością. Twórcy portalu zadbali także o takie udogodnienia jak subskrypcja nowych ofert pracy w wybranych kategoriach na adres e-mail czy kreator CV i listu motywacyjnego.
O ile pracuj.pl, to największy portal, o tyle najstarszym jest jobs.pl. Nie można go lekceważyć. Zawiera około 40 tysięcy aktualnych ofert pracy i setki artykułów na temat prawa pracy i tego, co dzieje się na rynku pracy. Jest to również dobre źródło informacji dla osób poszukujących pracy zagranicą, praktyk lub staży.
Godną uwagi jest również strona infopraca.pl, która oferuje przejrzystość tego, co dzieje się z naszą aplikacją złożoną u wybranego pracodawcy. Na pochwałę zasługuje także stale aktualizowany blog i dobrze spersonalizowane wysyłanie ofert pracy na maila.
Wśród istnego zalewu portali i stron proponujących pomoc w znalezieniu pracy warto zwrócić jeszcze uwagę na takie miejsca, jak: GazetaPraca.pl, Gumtree.pl, PracaTobie.pl, dla osób szukających zatrudnienia w branży językowej LinguaJob.pl, OLX.pl, praca.owi.pl, praca.trovit.pl, czy careetJET.pl. Tych, którzy szukają pracy za granicą na pewno zainteresuje strona www.poloniusz.pl, a studentów i absolwentów Feender.com, Absolvent.pl czy inclick.pl. Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności powinny zajrzeć również na takie strony, jak:
- www.praca.konektia.pl,
- www.niepelnosprawni.pl,
- www.integralia.pl,
- www.praca.gratka.pl/dla-niepelnosprawnych,
- www.sprawni-niepelnosprawni.pl/oferty_pracy/,
- www.sprawniwpracy.com.
Warto jednak pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione portale mają również oferty, z których mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością, tj. takie, w których pracodawca zaznaczył, że zatrudnia osoby z orzeczeniem. Ponadto niepełnosprawni kandydaci mogą ubiegać się o każde, wolne stanowisko.
Nie warto się zniechęcać
Zdarza się, że znajomy znalazł pracę w ciągu miesiąca, a koleżanka płynnie przeszła z firmy do firmy. Na ogół jednak szukanie zatrudnienia trwa o wiele dłużej. Według Business Insider Polska, statystyczny okres takich poszukiwań w Polsce, to 12,9 miesiąca. W Holandii osobom poszukującym pracy potrzebne są na to ok. 3 miesiące, w Kanadzie 4.6 miesiąca, w USA ok. 7 miesięcy, ale w niektórych krajach jest jeszcze gorzej, niż u nas. Rekordzistami są Słowacy, którzy potrzebują aż 31,5 miesiąca na to, by znaleźć stanowisko pracy dla siebie, długo szuka się pracy także na Węgrzech – 18,1 miesiąca – czy w Czechach – 19,4 miesiąca.
Dlatego też oprócz dobrze skonstruowanego planu, oprócz starannie przygotowanych dokumentów aplikacyjnych, oprócz szeroko otwartych oczu i uszu, z całą pewnością poszukującym przyda się spora dawka cierpliwości. Warto wierzyć, że włożony w poszukiwania trud i wytrwałość zwrócą się nam z nawiązką i będziemy należeć do tego ciągle jeszcze nielicznego grona pracowników, bardzo zadowolonych ze swojej pracy.